Jak wygrać mecz???

To proste:

Tych składowych bez których nie da się wygrać jest sporo więc oglądajcie. Miłego oglądania.

1. Blokowanie strzału, poświęcenie dla drużyny:

2. Wymiana podań narzędziem do strzelenia bramki.

Przy 5 bramce zaznaczył swoją obecność nasz rodak Wojtek Wolski
Prawie przy każdej akcji bierze udział co najmniej 3 do 5 graczy.

3. Lider/liderzy w drużynie!!!
W tym skrócie z meczu nie wystarczy walczyć jak lew,mieć szczęście. Nawet doskonały bramkarz Islandersów nie pomógł. Zaobserwujcie jak przy każdej bramce zawodnicy idą do końca w szczególności tej w dogrywce to się nazywa (driving the net). Pittsburgh ma swoich liderów i oni rozstrzygnęli losy meczu Malkin 2 asysty, Crosby 2 gole.
Pamiętajcie nie patrzcie na to jak jeżdżą na łyżwach, ale gdzie się ustawiają, co robią po stracie krążka, Robert obserwuj jak bramkarze się przesuwają i w jaki sposób układają parkany.

4. Tłok przed bramką skutkuje strzeleniem wielu goli.

kilka skrótów z meczów nhl im więcej zawodników atakujących bramkę stojących przed bramkarzem tym większe prawdopodobieństwo zdobycia gola po przez zasłonięcie czy dobicie krążka.

5. Kontrola nad krążkiem,

ciasne łuki i obroty z krążkiem dzięki, którym robimy sobie wolne miejsce na lodzie.

6. Agresywny forechecking w tercji ataku.

Czytaj grę i reaguj na sytuację na lodzie.

Zwróćcie uwagę za drugim razem nr 21 jak czyta grę i przewiduje. Taka gra powoduje błędy u przeciwnika i gole dla atakujących. To jest bardzo skuteczne tylko trzeba to ćwiczyć. Właściwie już inaczej się nie gra. Polska myśl szkoleniowa od kiedzy pamiętam zawsze stosowała 1-4 :).

Swego czasu jeden z lepszych systemów stosowała Tampa Bay 1-3-1.Przykład i omówienie w tym linku.

To trochę skomplikowane, ale z drugiej strony proste

7. Backchecking powrót do obrony po stracie krążka.

Hokejowa inteligencja.
Zwróćcie uwagę jak wraca Datsyuk i Zetterberg dwóch najlepszych strzelców drużyny Datroit.

8. Strzał i dobitka ,

to co najczęściej powoduje utratę lub strzelenie bramki. To co na treningu ćwiczymy czyli strzał na długi słupek (lewy parkan w tym przypadku).
W tym przypadku z drugiej strony analogiczna sytuacja. Zobaczcie jak wszyscy podążają za akcją robiąc przewagę.

9. Najwspanialsza gra na świecie.

(umiejętność, desperacja, intensywność, szaleństwo, bohaterstwo)
To jest sama esencja hokeja i nic nie trzeba komentować. Wszystkie wymienione elemnenty pasują do Naszej drużyny no poza pierwszym, ale to przyjdzie z czasem :). To są niezbędne elementy, które pomagają wygrać mecz.

10. Gra 1x1 atak na bramkę.

W tych przypadkach najważniejsza była wiara w swoje umiejętności no i finezja, którą pokazali napastnicy. Nawet najlepszym na świecie obrońcą zdarza się patrzeć na krążek :). Mój ulubieniec w tych skrótach to Jaromir Jagr do dzisiaj gra w New Jersey Devils i jest najlepszym strzelcem swojej drużyny ma 42 lata czyli można. 2 pierwsze bramki na liście najlepszych strzelił legendarny Mario Lemieux, który uważany był za jeszcze większą gwiazdę niż Wayne Gretzky niestety choroby przeszkodziły Lemieux osiągnąć więcej.

11. Gra 1x1 bez krążka.

Tym razem pokazane jest na przykładzie Nicklasa Lidstroma jak należy się poruszać podczas gry w obronie chodzi o obrońców.
Kluczowe punkty nauczania:
1. Powstrzymać i zmusić zawodnika z krążkiem do jazdy na zewnątrz (przy bandzie).
2. Używać do przeszkadzania kija hokejowego.
3. Zapobiec podania do tyłu.

Gra 1x1
1. Bronić środek strefy przed bramką przed najazdem przeciwnika.

Gra 2x1
1.Chronić środek tercji przed bramką.
2.Uchronić przed podaniem w poprzek.
3. Trzymać zawodnika z krążkiem na zewnętrznej stronie (przy bandzie).

Gra w obronie jest:
„Wiedzieć, kiedy i jak… naciskać wywierać presję i ….”Kiedy i jak powstrzymać”

Gra 1x1 bez krążka.

Gra 1x1
Gra 2x1
Gra 2x2

12. Dać z siebie 110% na wesoło :)

13. Krycie w strefie obronnej

Dwa słowa które, najlepiej opiszą grę w strefie obronnej „ciężka praca”.

Tercja obronna jest najbardziej niebezpieczną strefą z pośród trzech stref na lodzie.

Gra 1x1 w tercji obronnej w swoich strefach.
Najważniejszą rzeczą którą musi spełnić drużyna broniąca to zapobiec strzeleniu bramki przez przeciwników.
Odbiór krążka i przejście do gry ofensywnej.

Trzy podstawowe warunki które zawodnicy w strefie obronnej powinni mieć pod kontrolą:
1.Sytuacje 1x1
2.Więcej ofensywnych zawodników niż defensywnych aby nie stać się jedynym zawodnikiem który, może zrobić użytek z krążkiem.
3. Gracze defensywni powinni być skoncentrowani mocno na grze obronnej tak aby zawodnicy mogli wrócić na swoje miejsca w tercji obrony. Obrońcy powinni zmusić zawodnika atakującego bramkę tak żeby oddał jak najsłabszy strzał.

Gra 1x2 jeden obrońca bierze zawodnika (wchodzi w niego ciałem) drugi bierze krążek.
Aby zapamiętać te zasady typową rzeczą którą, trzeba zrobić wziąć zawodnika z krążkiem grającego w rogu środkowy napastnik gra jako zabezpieczenie również w tym miejscu, ale bierze zawodnika bez krążka to się nazywa mocna strona albo strona z krążkiem.

Skrzydłowy który gra od mocnej strony zabezpiecza strefę przy buliku. Jest odpowiedzialny za to żeby wyeliminować podanie do obrońcy przeciwnika albo zapobiec oddania strzału na bramkę przez tegoż właśnie obrońcę.

Strona z dala od krążka nazywana jest słabą stroną. Na stronie słabej napastnik jest odpowiedzialny za strefę pośrodku lodowiska zwaną po angielsku lepiej to brzmi high slot wysoki punkt. Napastnik odpowiedzialny jest za nie dopuszczenie obrońcy przeciwnika do oddania strzału na bramkę.
Kiedy krążek zostanie przeniesiony na drugą stronę tercji również nisko do rogu albo wysoko od obrońcy do obrońcy zawodnicy muszą przenieść się na drugą stronę tercji i zmienić krycie.

Gra w tercji obronny przeciwko zawodnikom grającym bez krążka jest tak ważna jak gra przeciwko zawodnikowi z krążkiem. Wszyscy zawodnicy muszą grać razem jako grupa. Komunikacja jest kluczem do tego żeby każdy zrozumiał jaką bierze odpowiedzialność za każdego z osobna i za siebie oraz zapewnić sobie wsparcie.
Tu są przedstawione strefy dla każdego z zawodników. Bardzo dobry materiał szkoleniowy.

14. Straty powodujące groźne kontry lub utratę bramki.

Każda nie potrzebna strata powoduje niebezpieczeństwo w szeregach drużyny, która zmuszona jest do szybkiego przejścia do obrony. Filmik poniżej przedstawia stratę w tercji ataku przeciwnika i nie powoduje utraty bramki. Również przedstawia szybkie przejście do kontrataku. Każda strata w tercji ataku czy tercji neutralnej stwarza ogromne zagrożenie. Trzeba o tym pamiętać i tego unikać.

15. Gra w osłabieniu 3x5.

w przewadze przez przeciwnika.
Kluczowe punkty:
1. Ustawienie w trójkącie(napastnik ustawiony na szczycie, obrońcy przed bramką z lewej i prawej strony): przesuwanie się zawodników góra, dół, lewo, prawo. Jak najmniejsze odległości między sobą.
2. Blokowanie strzałów (ustawienie na linii strzału)
3. Nie dopuszczenie do podania crossowego przed bramką
4. Przeszkadzanie kijem, ciałem
5. Odsłanianie pola widzenia bramkarzowi
6. Bardzo dobra gra bramkarza
7. Oddalenie gry od swojej bramki
8. Determinacja i presja na przeciwniku do popełnienia błędu

Na tym filmiku pokazana jest drużyna Vancouver w momencie gry w osłabieniu 5x3.  Zawodnicy idealnie się przesuwają nie dopuszczając do groźnych strzałów na bramkę. Warto zwrócić uwagę jak kryją strefę przed bramkarzem.

16. Gra w osłabieniu 4x5 proste ustawienie w czworoboku.

Tak jak podczas gry w podwójnym osłabieniu odpowiednie ustawienie zapobiegnie utraty bramki.

1. Ustawienie w czworoboku (napastnicy na szczycie, obrońcy przed bramką po lewej i prawej stronie) Gdy krążek znajdzie się w rogu tercji przesuwamy się całym blokiem w stronę krążka. Nie podjeżdżamy nie atakujemy zawodnika z krążkiem kiedy ma opanowany krążek.
  2. Strefa przed bramką musi być czysta dla bramkarza wypychamy zawodników przeciwnika stojących w tej strefie i oczywiście pilnujemy tak żeby podanie nie doszło i nie mogli oddać strzału. Nie dopuszczamy do dobitek.
  3. Przesuwamy się góra, dół, prawo, lewo.
  4. Nie dopuszczanie do podania crossowego przed bramką
  5. Przeszkadzamy kijem
  6. Wywieranie presji powodując błędy u przeciwnika
  7. Blokowanie strzałów

Oddalenie gry od swojej bramki

17. Czarny charakter, twardy lider drużyny.

Filmik przedstawia Zdeno Chara. Jeden z najlepszych obrońców w NHL.
Chciałem tylko pokazać, że hokej to męska gra nie urażając dziewczyn.
Dzięki takiemu zawodnikowi drużyna ma dużą pewność siebie i z każdym nawet lepszym przeciwnikiem potrafi wygrać. Sport to też psychologia i zdarza się nam, że już w szatni przegrywamy mecze. Jeden waleczny i twardy zawodnik lider czasami potrafi zmienić oblicze zespołu grając właśnie w ten sposób.
Na pewno nie chodzi mi o kontuzjowanie kogokolwiek. Chodzi mi o twardą i męską walkę od początku do końca bez użalania się.